TSMT torna

Szenzomotoros integrációs terápia, szenzomotoros torna, TSMT torna

A szenzomotoros kifejezés két részből áll. Az első, a szenzoros rész, ami észlelést, érzékelést takar. Ez a bennünket körülvevő világ felfogását jelenti. A kifejezés második része a mozgással kapcsolatos. Ennek megfelelően a tevékenység során észlelünk, végrehajtjuk a mozgásos feladatot és ezt verbálisan is követjük, tehát mindig mondjuk, hogy mit csinálunk. A TSMT torna a nagy-és finommozgások fejlesztésével érleli az idegrendszert.

Akár 1 éves kortól megkezdhető és 9-12 éves korig is ajánlott. Olyan gyermekek fejlesztésére hatásos, akiknél megkésett vagy eltérő fejlődés tapasztalható. Illetve, akiknél a bölcsődei, vagy  óvodai foglalkozások alatt a következő tünetek és viselkedési formák tapasztalhatóak:

  • hiperaktív, figyelemzavaros;
  • beszédhibás;
  • tanulási- és magatartási, illetve beilleszkedési zavarokkal küzdő;
  • mozgásában ügyetlen, esetlen.

A TSMT torna gyakorlatai a gyermekek fejlettségi szintjétől függően, változóan fejtik ki a hatásukat. A 30-45 perces alkalmak egyre nehezedő feladatokból állnak és mondókákkal, énekekkel tarkítottak. A tréningek 8-12 hétig tartanak, hetente legalább két alkalommal. Jól kiegészíti mind a logopédus, mind a fejlesztőpedagógus munkáját, hiszen ők is csak a stabil idegrendszeri alapokra tudnak építeni.

Foglalkozásvezető: Rehák Emma, Óvodapedagógus, tehetséggondozó, fejlesztőpedagógus hallgató.

A TSMT torna célja, hatásai

A mozgás által fejlődik az idegrendszer, az idegrendszer fejlődésével pedig az érzékelés, észlelés, gondolkodás, beszéd, tanulási képességek, magatartás: önkontroll, türelem, tolerancia, önbizalom; ezen túl a kreativitás, dominancia, memóriahasználat, és nem utolsó sorban az információk megfelelő felhasználásának képessége.

Fizikai hatások: A rendszeres gyakorlásnak betudhatóan javul a gyermekek állóképessége, gyorsasága, hajlékonysága. Erősödik izomzata és egyensúlyérzéke fejlődik. Javul a mozgáskoordinációja és általános mozgáskultúrája. Fejlődik, érik motoros kreativitása. A folyamatos korrekcióval még tartásjavítást is elérhetünk.

Pszichikai és kognitív hatások: A saját élmény szintjén megélt, örömszerzést kiváltó mozgás növeli a gyermek önbizalmát. Javítja és fejleszti térbeli tájékozódását, ritmusérzékét, utánzó képességét. Érik motoros emlékezete, hamarabb alakul ki a lateralitás. Elsajátít egy mozgással kapcsolatos, mozgásra jellemző szókincset. Kialakul a „meg tudom oldani” érzés élménye. Folyamatosan javul a tartós figyelem és a beállítódás.

Szociális hatás: A gyermekcsoportokban kialakul a norma- és feladattudat. Megismeri a szabályok szerepét és azok betartásának fontosságát. Javul irányíthatóságuk és fejlődik az együttműködő képességük, kialakul empátiás készségük és megtanulnak versengeni is.

A TSMT torna ára

Árak:

Tevékenység Alkalmi órák díja Bérletes órák díja (4alkalom)
TSMT terv első írása+betanítás 15.000 ft
TSMT letronázás 5 éves kor alatt 3.500ft 14.000ft
TSMT letornázás 5 éves kor felett 3000ft 12.000ft
TSMT 4 hetes kontroll 12.000ft
TSMT új terv írás, betanítás 15.000ft
Csoportos TSMT torna 4-6 fő 5.000ft 19.000ft

 

A TSMT torna időpontja, jelentkezés

Jelentkezz a lenti űrlapon keresztül, vagy írj nekünk emailt: repteto7875@gmail.com. További információ, érdeklődés hétfőtől péntekig 9.00-16.00 óra között ezen a telefonszámon: +36 20 363-1316. Jelentkezéseket írásban fogadunk, telefonon csak tájékoztatást tudunk nyújtani.

A jelentkezéshez töltsd ki

    Elfogadom az Adatkezelési tájékoztatót
    Adatkezelési tájékoztató

     

    A TSMT torna időpontja(i):

     

    A TSMT torna helyszíne

    Reptet Ő fejlesztő kuckó:

    1071 Bpudapest, Dózsa György út 14, 2. emelet


    Miben segít a szenzomotoros terápia, a TSMT torna?

    • Beszédelmaradás
    • Tanulási zavar
    • Dyslexia
    • Grafomotoros éretlenség
    • Lateralitás (saját testen való tájékozódás, jobb-bal megkülönböztetése)
    • Ön-érzékelés
    • Önkontroll
    • Önbizalom
    • Absztrakt gondolkodási képesség
    • Dominancia
    • Hiperaktivitás

    További információk a TSMT tornáról és az általános állapot- és mozgásvizsgáló speciális tesztről

    Az óvodai évek után az iskola emelt szintű elvárásai komoly nehézségek elé állítják a kisgyermekeket. Ennek okai lehetnek a fent említett tünetek mellett még:

    • nehezen kiszámítható, befolyásolható viselkedés,
    • agresszív magatartás,
    • kialakulatlan feladattudat, feladattartási nehézségek,
    • megértési és tanulási nehézségek (írás, olvasás, számolás tanulásánál,)
    • finommotoros és grafomotoros lemaradás,
    • nagymozgásbeli lemaradás,

    Az okokat elemezve igen gyakran éretlen idegrendszert, másképpen szerveződött idegrendszeri működést találunk. Ennek kiszűrésére Lakatos Katalin kidolgozott egy általános állapot- és mozgásvizsgáló speciális tesztet, melynek segítségével megtudhatjuk, hogy a mozgásfejlődés mely szakaszában történt eltérés, kimaradás vagy lemaradás. Ennek segítségével megállapítható az idegrendszer érettsége, a mozgás, a testvázlat, a térbeli tájékozódás, lateralitás (oldalitás), a taktilis terület és a ritmusérzék fejlettségi szintje.

    A teszt többféle területet vizsgál. Először a már leírt idegrendszer érettségét figyeli, a leírt feladatok itt kiegészülnek dominancia, valamint állásegyensúly vizsgálattal. A második szakasz a mozgás vizsgálat, melynek során a gyermekek különböző ugrásokat, labdapattogtatásokat és négy részből álló feladatsort oldanak meg. A harmadik nagy vizsgálódási területünk a testvázlat, a térbeli tájékozódás és a lateralitás, melynek során a gyermekeknek szóbeli utasításokat kell végrehajtaniuk. Csak ezek után kerül sorra a taktilis terület, majd pedig a ritmusvizsgálat.

    A teszt eredményére alapozva egy sok gyakorláson alapuló terápiát dolgozok ki, melynek során a gyermekeket a „mozgási életévének” megfelelő kor alól kezdem el fejleszteni, hogy megerősítsem az alapokat, és a megerősített alapokról jól építkezzünk. A TSMT torna feladatai kötöttek, a gyermek fejlődésének megfelelően fokozatosan nehezedik, a nagy-és finommozgások fejlesztése által strukturálja tovább, érleli az idegrendszert.

    Mozgásfejlesztésem lényegében három fázisra bontható le:

    1. Első fázis: a gyakorlat megismerése, a megtanulás folyamata.
    2. Második fázis: a kipróbálás folyamata, melynek során a gyerek szintjétől, állapotától függően könnyebben, illetve nehezebben hajtja végre az adott feladatot.
    3. Harmadik fázis: a többszöri ismétlés, gyakorlás és tökéletesítés